سیلیس
Afra Gohar Armin

سیلیس

نام صنعتی : سیلیس | Silicon Dioxide
فرمول شیمیایی : SiO2
درجه خلوص : %97
نام های دیگر : سیلیسیم دی اکسید | دی اکسید سیلیسیم | سیلیکا | اکسید سیلیسیم | کوارتز | ماسه
بسته بندی : کیسه 50 کیلو گرمی، 1 تنی ، 1.5 تنی و فله ای

توضیحات محصول

سیلیس | Silicon Dioxide

نام های دیگر سیلیس : دی اکسید سیلیسیم ، سیلیکا ، اکسید سیلیسیم ، کوارتز ، ماسه
فرمول شیمیایی : SiO2
نوعی از کانی های غیر فلزی سخت به رنگ سفید ، بیرنگ تا خاکستری تیره با فرمول شیمیایی SiO2 می باشد و فراوان‌ترین ترکیب اکسیدی موجود در پوسته زمین است سیلیس شبه فلز ، جامد ،به رنگ زرد روشن مایل به سفید ، بدون بو وغیر قابل انحلال در آب می باشد. این ماده دارای سختی و نقطه  ذوب بالا است سیلیکای بلوری به چندین شکل وجود دارد که متداول ترین آنها ، کوارتز است نقطه جوش کوارتز ۲۲۳۰ درجه سانتیگراد ( ۴۰۴۶ درجه فارنهایت) و نقطه ذوب آن ۱۷۱۰ درجه سانتیگراد (۳۱۱۰ درجه فارنهایت ) می باشد . وزن مخصوص کوارتز۵۶/۲ است. سیلیس در حالت بلوری به رنگ خاکستری تار بوده و جلای فلزی دارد.با اینکه سیلیس یک عنصر نسبتا خنثی است،ولی با هالوژن ها و مواد قلیایی واکنش می دهد و بیشتر اسید ها بجز ترکیبی از اسید نیتریک و اسید هیدروفلوریک بر آن تاثیری ندارند.سیلیس عنصری بیشتر از ۹۵ درصد از طول موج های امواح ماورای بنفش را انتقال میدهد.مصارف  و کاربرد سیلیس :

شیشه سازی، چینی سازی، تولید فروسیلیس، سرامیک سازی، تولید آجر ماسه آهکی، ریخته گری، تولید سدیم، تولید دیگر مواد سیلیسی، به عنوان نیمه هادی در صنعت الکترونیک و تولید پشم شیشه سیلیکات ، در لعاب ، سرامیک سازی ، ریخته گری و نسوز، در رنگ، پلاستیک، لاستیک، بتونه و چسب فولاد، الکترود ، سند بلاست ، شیشه و سیمان ، ، رنگ سازی، صنایع تصفیه آب ،در کنترل سایندگی لوله های آب و فرمول بندی لعاب و مینا ، انواع محلول مایع آن در صابون‌سازی، پاک کننده‌های صنعتی و عمومی، چسب، سیمان‌سازی، ‌رنگ و پوشش، قالب ریخته‌گری، شناور‌سازی کانه، پایدارسازی پراکسید و کنترل خوردگی در لوله های آب و …

کابرد سیلیس درجه یک :

در شیشه سازی، لعاب، صنایع شیمیایی، فرو سیلیس ، پشم شیشه

کاربرد سیلیس درجه دو :

در ماسه ریخته گری، ماسه سندبلاست، فیلتراسیون و دیرگدازها

کاربرد سیلیس درجه سه :  

در آجر ماسه آهکی و آجرسبک، کارخانجات تولید سیمان و بتن سبک وغیره…

کاربرد سیلیس آمورف :

نوعی از سیلیس است که ساختار آن در اثر حرارت بالا شکسته و بی شکل می شود و بر خلاف نوع متعارف بلور سیلیس ترد و نرم است در صنایع مختلف مانند تولید سیلیکا ژل، افزودنی برای بالا بردن مقاوم بتن ، ساخت فیبر نوری ، ساخت سیلیکون ها و سیلکاتها کاربرد دارد .

هشدار های حفاظتی سیلیس :

از تنفس در هوای حاوی گرد وغبار سیلیس دوری کرده وبرای جلوگیری از ورود ذرات سیلیکا به ریه ها از ماسک تنفسی مناسب استفاده نمائید. شن سیلیکا می تواند منجر به سایش پوست شود و ممکن است موجب سائیده شدن قرنیه چشم شود.

جهت درخواست کالا ، با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.