اکسید روی
Afra Gohar Armin

اکسید روی

نام صنعتی : اکسید روی | Zinc Oxid
فرمول شیمیایی : ZnO
درجه خلوص : %98-60
نام های دیگر : روی اکساید ، توتیا ، زینک اکساید
بسته بندی : کیسه 25 کیلوگرمی ، جامبوبگ 500 کیلو گرمی

 

توضیحات محصول

اکسید روی | Zinc Oxide


نام علمی اکسید روی ، زینک اکساید
فرمول شیمیایی: ZnO
شکل ظاهری : پودر سفید رنگ

اکسید روی چیست؟


روی اکسید ( ZINC OXIDE) غیر آلی با فرمول ZnO و به شکل پودری سفید رنگ و غیر محلول در آب است. کاربرد آن در تهیه مواد شیمیایی دیگر چه مواد معدنی و چه مواد  آلی در حال افزایش است. زینک اکساید به روش های ذیل تولید می گردد.
اکسید روی با فرمول شیمیایی ZNO، پودری سفید رنگ با دانه بندی بسیار ریز و وزن مخصوص ۶/۵، دارای بلوری ۶ وجهی می باشد.
اکسید روی از اکسیداسیون فلز نقره ای ۲ ظرفیتی روی که دارای جرم اتمی ۳۸/۶۵ و نقطه جوش ۹۰۷ درجه سانتی گراد است، در اثر حرارت بدست می آید.

روش غیر مستقیم:


روی(Zn) در ظرف مخصوص ذوب گرافیت ، مایع شده و در دمای بالای ۹۰۷ درجه سانتی گراد به بخار تبدیل می‌شود. بخار روی با اکسیژن ( O۲)موجود در هوا واکنش نشان داده و اکسید روی(ZnO) تشکیل می‌شود. روی اکسید تشکیل شده سرد شده و جمع آوری می‌شود. این روش در سال ۱۸۴۴ توسط LeClaire فرانسوی کشف شد. نتیجه این روش اکسید زینک فشرده با اندازه ۰٫۱ تا چند میکرو متر است. بیشتر اکسید زینک تولیدی در جهان از این روش می‌باشد.
از مهمترین خصوصیات اکسیدروی می توان به قدرت پوشش دهی و چسبندگی بالا، عایق حرارتی و الکتریکی، مقاومت در برابر اشعه و فعال کننده آنزیم های انسانی و حیوانی نام برد.

مصارف اکسید روی :


اکسید روی در صنایع لعاب سازی و کاشی و سرامیک چینی و بهداشتی و بمنظور ایجاد براقیت بالا ، گدازآوری و پوشش دهندگی کاربرد فراوان دارد.
اکسید روی در صنایع پلاستیک،  اکسیدروی در صنایع شیشه، اکسیدروی در صنایع سیمان، اکسیدروی در صنایع لاستیک (تایر اتومبیل) ،در صنایع نرم کننده، اکسید روی در صنایع رنگها، اکسید روی در صنایع مومها ، اکسید روی در صنایع چسب و باتری، اکسید روی در صنایع آرایشی و بهداشتی و دارویی ، اکسیدروی در صنایع مواد غذایی ، اکسیدروی در مکمل سازی دام و طیور ( فعال کننده آنزیم های دام و طیور)، اکسیدروی در لنت سازی ،اکسیدروی در ساخت چرم مصنوعی و گرانوله  ، اکسید روی در کود سازی ( تولید سولفات روی و کلات روی ) و در سایر صنایع دیگر کاربرد دارد
اکسید روی به عنوان ماده تشکیل دهنده سایر اجزای روی نیز  استفاده می شود.
اکسید روی عمدتاً در صنعت لاستیک سازی و کاشی و سرامیک استفاده می شود و باید میزان ناخالصی های مس و منگنز و آهن موجود در آن به حداقل رسیده باشد.
اکسید روی مربوط به عایق بودن آن در مقابل جریان الکتریسیته و هدایت ظرفیت حرارتی زیاد، خاصیت چسبندگی خوب، قدرت پوشش عالی، مقاومت کافی در مقابل اشعه مخصوصاً اشعه ماوراء بنفش دارد.
کاربرد اکسیدروی  در علم مواد شامل ضریب شکست بالا، رسانایی حرارتی بالا، آنتی بیوتیک و مواد محافظ اشعه UV می‌باشد. به طریق مشابه به موادی مثل پلاستیک، سرامیک، شیشه، چوب، سیمان، رنگ، گریس، پماد، چسب، مهر، رنگ دانه، باتری، مدار به کار رفته در اطفاع حریق و بسیاری موارد دیگراستفاده می‌شود.

جهت درخواست کالا ، با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.